Sevimli Kediciğim Sevimli Kediciğim Kombin Savaşları Kombin Savaşları Tavla Tavla Disney Prenseslerinin Puzzle'ları Disney Prenseslerinin Puzzle'ları Sevimli Arabalar Yarışıyor Sevimli Arabalar Yarışıyor Ünlülerin lüks dünyası Ünlülerin lüks dünyası Sokak Dövüşü 3B Sokak Dövüşü 3B Elsa'nın Vintage Mağazası Elsa'nın Vintage Mağazası Otoyol Yarışçısı Otoyol Yarışçısı Alice'in Harikalar Diyarı Alice'in Harikalar Diyarı Bembeyaz Bir Parti Bembeyaz Bir Parti Gerçek Drift Gerçek Drift Klasik Solitaire Klasik Solitaire Şeker Patlatma Şeker Patlatma Bahar Düğünü Bahar Düğünü Kış Kombinlerim Kış Kombinlerim Boks Şampiyonası Boks Şampiyonası Jessie'nin Çılgın Saçları Jessie'nin Çılgın Saçları Renkli Kombinlerim Renkli Kombinlerim Mia Evleniyor Mia Evleniyor Smoothie Yap Smoothie Yap Burçlarla Hashtag Challange Burçlarla Hashtag Challange Kumda motor yarışı Kumda motor yarışı Prenseslerin Yapbozu Prenseslerin Yapbozu Yeni Profil Fotoğrafı Yeni Profil Fotoğrafı Drift Drift Aurora'nın Manikürü Aurora'nın Manikürü Minecraft Minecraft

Dama

3.77 1535 oy 1535 oynanma

Dama Oyunu Nasıl Oynanır?

Dama oyunu, iki oyuncunun karşılıklı olarak 8x8 kareli bir tahta üzerinde 12'şer adet taşla oynadığı bir strateji oyunudur. Oyunun amacı, rakibin taşlarını yemek veya hareket edemeyecek duruma getirmektir. Oyunun kuralları şöyledir:
 
- Oyuncular tahtanın kendi tarafındaki siyah kareler üzerine taşlarını yerleştirir. Taşlar sadece siyah karelerde bulunabilir.
- Oyuncular sırayla birer hamle yapar. Bir hamlede, bir taş sadece ileri doğru çapraz olarak bir kare ilerleyebilir. Geriye doğru hareket edemez.
- Eğer bir taş, rakibin taşının bulunduğu karenin önündeki boş bir kareye atlayarak gidebilirse, bu hamle zorunludur ve rakibin taşı yutulur. Yutulan taş tahtadan kaldırılır.
- Eğer bir taş birden fazla rakip taşı yiyebilecek durumdaysa, en fazla sayıda yiyebileceği hamleyi yapmak zorundadır.
- Eğer bir taş, rakibin arka sınırına ulaşırsa, dama olur ve ters yönde de hareket edebilir. Dama olan taşın üzerine ikinci bir taş konur veya başka bir şekilde işaretlenir.
- Dama olan taş da rakip taşları yiyebilir, ancak aynı hamlede hem ileri hem geri yönde atlayamaz.
- Oyun, bir oyuncunun tüm taşlarını kaybetmesi veya hiçbir hamle yapamaması durumunda biter. Bu durumda diğer oyuncu kazanır.