Alışveriş Zamanı Alışveriş Zamanı Rakçı Prensesler Rakçı Prensesler TikTok Prenseslerim TikTok Prenseslerim Ormanları Kurtaralım Ormanları Kurtaralım Offroad Offroad Offroad Araba Sürme Offroad Araba Sürme Tatlı Ve Süslü Cupcakeler Tatlı Ve Süslü Cupcakeler Komando Komando 18 Tekerlekli Tır 18 Tekerlekli Tır Araba Yarışı Şampiyonası Araba Yarışı Şampiyonası Canavar Kamyon Kış Canavar Kamyon Kış Barbie'nin Değişimi Barbie'nin Değişimi Ninja Clash Heroes Ninja Clash Heroes Uzayda Balon Patlat Uzayda Balon Patlat Drift Yarışı Drift Yarışı Kedi Mia'nın Güzel Evi Kedi Mia'nın Güzel Evi Diş Tedavisi Diş Tedavisi Ateş Ve Su 1 Ateş Ve Su 1 Trafikte Motor Yarışı Trafikte Motor Yarışı Keskin Nişancı Savaşı Keskin Nişancı Savaşı Hazel Hayvanları Öğreniyor Hazel Hayvanları Öğreniyor Audrey'in Diş Tedavisi Audrey'in Diş Tedavisi Yarış Arabası Simülatörü Yarış Arabası Simülatörü Rehineleri Kurtar Rehineleri Kurtar Motocross Motor Simülatörü Motocross Motor Simülatörü Aşk Testi Aşk Testi Kış Modası Şıklığı Kış Modası Şıklığı Elsa Baloya Gidiyor Elsa Baloya Gidiyor Maskeli Balo Maskeli Balo Satranç Satranç

Dama

4.67 5052 oy

Dama Oyunu Nasıl Oynanır?

Dama oyunu, iki oyuncunun karşılıklı olarak 8x8 kareli bir tahta üzerinde 12'şer adet taşla oynadığı bir strateji oyunudur. Oyunun amacı, rakibin taşlarını yemek veya hareket edemeyecek duruma getirmektir. Oyunun kuralları şöyledir:
 
- Oyuncular tahtanın kendi tarafındaki siyah kareler üzerine taşlarını yerleştirir. Taşlar sadece siyah karelerde bulunabilir.
- Oyuncular sırayla birer hamle yapar. Bir hamlede, bir taş sadece ileri doğru çapraz olarak bir kare ilerleyebilir. Geriye doğru hareket edemez.
- Eğer bir taş, rakibin taşının bulunduğu karenin önündeki boş bir kareye atlayarak gidebilirse, bu hamle zorunludur ve rakibin taşı yutulur. Yutulan taş tahtadan kaldırılır.
- Eğer bir taş birden fazla rakip taşı yiyebilecek durumdaysa, en fazla sayıda yiyebileceği hamleyi yapmak zorundadır.
- Eğer bir taş, rakibin arka sınırına ulaşırsa, dama olur ve ters yönde de hareket edebilir. Dama olan taşın üzerine ikinci bir taş konur veya başka bir şekilde işaretlenir.
- Dama olan taş da rakip taşları yiyebilir, ancak aynı hamlede hem ileri hem geri yönde atlayamaz.
- Oyun, bir oyuncunun tüm taşlarını kaybetmesi veya hiçbir hamle yapamaması durumunda biter. Bu durumda diğer oyuncu kazanır.